Tohumlu Kalem Nasıl Ekilir?

Tohumlu Kalem Nasıl Ekilir?

Akıllardan bir soruyu silmeye geldik! Bugün tohumlu kalemlerin kapak kısımlarında bulunan tohumların nasıl ekildiğinden bahsedeceğiz. Yazdıklarımızın hepsini düzenli bir biçimde uygularsanız tohumlu kalem maceranız saksıda yeşeren tohumlarınız ile bitecek…

Öncelikle tohumunuzu saksıya ektikten sonra yeşermesini bekleyeceğiniz ve her gün ona bakacağınız bir alan belirleyin. Sonrasında ise tohumları kapağın içerisinden çıkartın.

Tohumlarınızı Bir Gün Boyunca Suda Bekletmeyi Unutmayın!

Tohumlarınızın kendini evinde gibi hissedebilmesi açısından suda bekletmeniz oldukça önemli bir adım. 1 gün boyunca beklemesi yeterli olacaktır. Daha sonrasında evinizin dekoruna uygun olan bir saksı seçin.

Saksınızın boyutlarına da dikkat etmenizde fayda var. Güneşi gören bir yere konumlandırmanız gerektiğini de atlamayın. Daha sonrasında kendinize, içerisinde büyük parçalar ve taşlar olmayan bir toprak alın. Taşlı ve sert bir toprak, tohumun yeşermesini zorlayacaktır.

Tohumlu Kalem İçerisinden Çıkan Tohumları Ekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Toprağınızı saksıya koyduktan sonra üst kısmında biraz boşluk bırakın ve tohumları üzerine boşluklu bir şekilde yerleştirin. Tohumları yerleştirdikten sonra üzerine 4 mm kadar toprak ekleyin ve daha sonra toprağı güzelce düzeltin.

Can suyunu verdikten sonra güneşi gören bir alana saksıyı yerleştirin. Saksının yanında sigara içilmeyeceğinden de emin olun. Tüm bu alanı sağladığınızda tohumunuz çimlenmeye başlayacaktır. Fidanınızı ektiğiniz saksıda en fazla 1 yıl muhafaza edebilirsiniz. Daha sonrasında bahçeye veya daha büyük bir saksıya almanız gerekebilir.

Bir tohumlu kalem kapağında birçok ağacın can bulmayı beklediğini unutmayın ve sayenizde yüzlerce ağacın yükselmesini sağlayın.

TOHUMLAR NASIL EKİLİYOR?

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir